Z The DAO przelano równowartość około 47mln USD, czyli około połowę środków tam zebranych. O co w tym wszystkim chodzi i dlaczego to jest ważne?

Co? Kto? i gdzie?

Ethereum to kryptowaluta taka jak Bitcoin, istnieje kilka kantorów, które wymieniają ją na USD, EUR i inne waluty. Od papierków z nominałem różni się tym, że każdy z uczestników w obrocie może: - wygenerować żetony różnych typów, które potem przyjmie np. jako płatność w swojej grze na komórkę, albo bilet na konferencję lub potraktuje jako dowód posiadania udziałów w firmie. Wartość żetonu zależy od "normalnych" umów poza światem Ethereum. - dokonywać automatycznych transakcji Ethereum<>żetony i Ethereum<>Ethereum.

Czyli można wystawić kontrakt mówiący, że w zamian za 2 ETH sprzedasz żeton, który jest biletem na Twój koncert, masz na sprzedaż maksymalnie 50 żetonów, jeżeli sprzeda się mniej niż 10 biletów, to zwracasz pieniądze i nie ma koncertu.

System obrotu Ethereum sam zajmie się dopilnowaniem kontraktu, ale kontrakt musi być zapisany jako kod. O ile w przypadku kontraktów podobnych do opisanego wyżej nie ma problemu z napisaniem kilku warunków, to kontrakt można dowolnie mocno skomplikować.

The DAO jest przykładem Decentralized Autonomous Organization, każdy może mieć swoją DAO, ale The DAO to konkretna organizacja z konkretnym kontraktem. Idea DAO jest taka sama jak innych organizacji typu przedsiębiorstwa, stowarzyszenia czy fundacje. Chodzi o zebranie ludzi ze zbieżnymi celami, którzy mogą zapewnić zasoby. W tym przypadku ma to formę internetowego crowdfundingu. Różnica polega na tym, że DAO nie polega na spisywaniu pisemnego porozumienia i zaufaniu do systemu prawnego, tylko na zaufaniu do rozproszonego systemu walutowego oraz kodu opisującego kontrakt.

Ze strony The DAO > Terms

The terms of The DAO Creation are set forth in the smart contract code existing on the Ethereum blockchain at 0xbb9bc244d798123fde783fcc1c72d3bb8c189413. Nothing in this explanation of terms or in any other document or communication may modify or add any additional obligations or guarantees beyond those set forth in The DAO’s code. Any and all explanatory terms or descriptions are merely offered for educational purposes and do not supercede or modify the express terms of The DAO’s code set forth on the blockchain; to the extent you believe there to be any conflict or discrepancy between the descriptions offered here and the functionality of The DAO’s code at 0xbb9bc244d798123fde783fcc1c72d3bb8c189413, The DAO’s code controls and sets forth all terms of The DAO Creation.

W skrócie na stronie The DAO zapisano, że treść kontraktu jest opisana kodem znajdującym się w bloku Ethereum 0xbb9bc244d798123fde783fcc1c72d3bb8c189413, wszystkie inne wyjaśnienia mają charakter pomocniczy, wiążąca jest treść kodu.

Nie wnikając w szczegóły techniczne jedna osoba zwana w wielu artykułach "atakującym" znalazła w kodzie kontraktu sposób na szybkie wyciągnięcie Ethereum z The DAO. System Ethereum wykonał kod kontraktu poprawnie (zgodnie z zapisanymi w kodzie regułami) co zaowocowało przelaniem około 3.6 miliona ETH na konto "atakującego".

Dylematy

Obecnie na forach dyskusyjnych związanych z Ethereum trwa dyskusja na temat tego, co powinni zrobić uczestnicy projektu. Opcje są dwie albo zostawiają wszystko jak jest, uznają kontrakt za ważny i "atakujący" odchodzi z pieniędzmi, albo uznają, że kontraktu DAO nie było i przewijają stan świata Ethereum do "przed atakiem", jednocześnie kontrakt TheDAO zostanie zamknięty w celu uniknięcia powtórki.

Opcja druga (tzw. fork) jest o tyle kontrowersyjna, że wybranie jej oznacza w praktyce porzucenie pierwotnej idei Ethereum. Ludzie chcieli obrotu poza systemem prawnym i bankowym, które szczególnie w USA nie cieszy się zaufaniem po ratowaniu dużych banków pieniędzmi obywateli. W tym przypadku Etereum ratowałoby The DAO kosztem wiarygodności i zaufania do Ethereum (co przekłada się na jego wartość w kantorach).

Ostateczne rozstrzygnięcie losu Ethereum leży w rękach górników, którzy tak jak w Bitcoinie muszą potwierdzić najdłuższy łańcuch transakcji. Zobaczymy, czy zatwierdzoną historią transakcji pozostanie ta, w której "atakujący" jest milionerem, czy ta w której duże kontrakty mogą liczyć na ratunek. Jest to zalążek rozproszonego systemu sprawiedliwości, co samo w sobie jest ciekawym zjawiskiem.

Sytuacja jest rozwojowa i polecam wszystkim osobom zainteresowanym socjologią Internetową obserwowanie jej z bliska.

Źródła i linki: /r/Ethereum Business Insider - DAO hacked Edit: Bloomberg - Blockchain Company's Smart Contracts Were Dumb